sobota, 12 lipca 2014

Japońska futurystyczna uprawa sałaty wewnątrz budynku z wykorzystaniem źródeł światła LED

Przemysłowa produkcja żywności może budzić poważne zastrzeżenia. Możemy obawiać się, że produkty, które nie są wytwarzane w sposób "naturalny", nie rosną na polu uprawnym, mogą mieć gorsze walory smakowe czy mniej wartości odżywczych. Z drugiej strony laboratoryjne warunki w których kontrolowana jest jakość wody, nawozów mogą być gwarancją jakości oferowanej żywności. Z punktu widzenia producenta jest możliwość większej kontroli nad produkcją i uniezależnienie się od czynników klimatycznych. Coraz nowsze technologie LED umożliwiają realizacje ciekawych projektów na granicy science-fiction.


Źródło: http://miraigroup.jp/

Aż 10 tysięcy główek sałaty dziennie jest w stanie dostarczyć plantacja prowadzona w prefekturze Miyagi w Japonii przez firmę Mirai.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że cała uprawa zajmuje zaledwie 2,5 tysiąca metrów kwadratowych a zamiast pól uprawnych mamy półki z sadzonkami. Dzięki zachowaniu kontroli przepływu powietrza i wody przy uprawie nie ma konieczności stosowania pestycydów a sałata jest czysta i nie wymaga mycia przed jedzeniem! Instalacja umożliwia uprawę różnych odmian sałaty i ziół.
Shigeharu Shimamura - twórca plantacji był zafascynowany ideą uprawy w budynkach od czasów gdy będąc nastolatkiem odwiedził targi na których zaprezentowano eksperymentalne fabryki żywności. Swoje zainteresowania rozwijał studiując fizjologię na tokijskim Uniwersytecie Rolniczym.


Źródło: GEreports.com



Plantacje powstały w miejscu fabryki półprzewodników firmy Sony, która ucierpiała w wyniku pamiętnego tsunami i trzęsienia ziemi w 2011 roku. Do Shimamury zgłosiła się firma GE, która zaproponowała mu wykorzystanie do uprawy najnowszych źródeł światła LED, które ze względu na dłuższą żywotność i o 40% mniejsze zużycie energii niż świetlówki nadawały się świetnie do tej roli. Ostatecznie na "farmie" wykorzystanych jest 17,5 tysiąca LEDów, których właściwości świetlne są odpowiednio skalibrowane do potrzeb wegetacyjnych roślin. Uprawa odbywa się na 18 półkach, z których każda ma 15 poziomów.


Shimamura uważa swoje dzieło za jeden z elementów postulowanej przez siebie "rewolucji rolniczej", która po rewolucjach: przemysłowej i informacyjnej ma mieć wpływ na naszą przyszłość (i pozwolić na wyżywienie wciąż rosnącej populacji naszej planety).





Źródło informacji: http://www.gereports.com/post/91250246340/lettuce-see-the-future-japanese-farmer-builds

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz